ANAOKULU

YİĞİT OKULLARI’NDA IB PYP

ULUSLARARASI BAKALORYA – İLK YILLAR PROGRAMI

(INTERNATİONAL BACCALAUREATE PROGRAMME – IB PYP)

  PYP (İlk Yıllar Programı), 3-12 yaş grubundaki öğrencilerin akademik, sosyal, fiziksel, duygusal ve kültürel açılardan gelişmesini amaçlamaktadır. Uluslararası bir müfredat modelini temel alan PYP, ilgili yaş grubundaki öğrencilere yönelik eğitim yöntemleri ve değerlendirme stratejileri hakkında yol gösteren bir eğitim ve öğretim yaklaşımıdır. PYP öğrencilerin merak ve yaratıcılıkları temel alan bir kavramsal yaklaşım üzerine kuruludur. Asıl hedefi öğrencilerin hayat boyu öğrenme sevgisi edinecekleri bir ortamın oluşturulmasıdır. Disiplinler üstü bir müfredat çerçevesine sahiptir ve öğrencilerin büyük fikirleri araştırırken farklı ders alanları hakkında öğrenme becerilerinin gelişmesini hedefler. PYP programının amacı bilgili, duyarlı, sorgulayan, ulusal ve uluslararası değerleri benimsemiş, farklı kültürlere karşı hoşgörülü ve saygılı bireyler yetiştirmektir.

 Yiğit Anaokulunda Milli Eğitim Bakanlığının müfredatı, Uluslararası Bakalorya İlk Yıllar Programı ile entegre edilerek uygulanır. Milli Eğitim Bakanlığının her sınıf düzeyi için öngördüğü kazanımlar IB PYP’nin sunduğu çerçeve etrafında yapılandırılarak geliştirilir.

 

BECERİ GELİŞTİRME ÇALIŞMALARI

Yiğit Okulları Anaokulunda uygulanan programların içerisinde yaş gelişimsel özelliklerine uygun olarak çeşitli kazanımlara yer verilir. Kazanımlar doğrultusunda öğrencilerimizin tüm alanlarda gelişmeleri hedeflenir. Ders programlarımızın içerisinde,

  • Beceri Geliştirme Çalışmaları (BGC)
  • Matematik
  • Dikkat-Algı
  • Scamper
  • Manipülatif çalışmalar
  • Görsel, İşitsel ve Mekansal Algı
  • Çizgi Çalışmalarıyla, El-Göz Koordinasyonu alanlarını kapsamaktadır.
 

 

ANAOKULUNDA PARTİLERİMİZ

 Okulumuzda aylık eğitim bültenlerindeki temalarla, belirli gün ve haftalar ile bağlantılı olarak, eğlenerek öğrenmek adına farklı partilerimiz de bulunmaktadır.

  Sonbahar Partisi, Hayvanlar Partisi, Halloween Partisi, Benim Ailem Partisi, Besinlerle Sağlıklıyım Partisi, Unutulmuş Oyunlar Partisi, Taş Devri Partisi, Büyüklere Saygı Günü Partisi, Yeni Yıl Partisi okulumuzda gerçekleştirdiğimiz partilerden bazılarıdır.

 Doğum günü partilerimiz ise, her ayın son cuma günü, ay içerisinde doğmuş çocuklarımız ile toplu olarak gerçekleştirilmektedir. Doğum günü pastası okul tarafından sağlanmakta ve doğum günü kutlaması velilerin katılımı olmadan gerçekleşmektedir.

 

ANAOKULUNDA GEZİLERİMİZ

 Her ay eğitim programımıza ek olarak, aylık eğitim programlarımızla bütünleşen, ünite konuları ile bağlantılı gezilerimiz, okul dışı aktivitelerimiz bulunmaktadır. Okulumuzda en az ayda bir kere okul dışı geziler yapılmaktadır. Gezi bilgileri aylık bültenlerde belirtilir. 2 gün öncesinde de gezi izin belgesi imzalanıp okula geri göndermek gerekçesiyle sizlere iletilir.

Hazırlık Sınıfı Gezileri

Tiyatro, İtfaiye Müzesi, Faruk Yalçın Darıca Hayvanat Bahçesi, Kidzania, Şişli Atatürk Evi Müzesi, Beykoz Cam Ocağı, Miniatürk, Kartal Halk Ekmek Fabrikası, Oyuncak Müzesi

 

ANAOKULU GÜNLÜK ZAMAN ÇİZELGESİ

OKULA GİRİŞ SAATİ

 

08.00

SABAH KAHVALTISI

 

09.00 -09.30

ÖĞLE YEMEĞİ

 

12.00 -13.00

İKİNDİ KAHVALTISI

 

15.00 -15.30

ÖĞRENCİ HAZIRLIK/ÇIKIŞ

 

16.00 -16.15

NÖBET SAATİ BİTİŞ        

 

17.30

 

GİYİM

 Hazırlık Sınıfı öğrencilerimiz, Çarşamba günü ve özel günler dışında her gün okul eşofmanı/okul şortu ve okul tişörtü giyerler. Bu konuda göstereceğiniz özen, onların kurallara uyma becerisini kazanmalarını kolaylaştıracaktır.

 

SAĞLIK

 Bulaşıcı çocuk hastalıkları geçiren öğrencinin velisinin okulu konu hakkında bilgilendirmesini önemle rica etmekteyiz. Bu sayede diğer öğrencilerin sağlığını koruyabilmek için gerekli önlemlerin hemen alınabilmesi ve ciddi sağlık sorunlarının önüne geçilebilmesi mümkün olabilmektedir.

 Okula göndereceğiniz ilacı öğrencinin çantasına koyup, saatleri hakkında iletişim defterine not düşmeniz önemle rica olunur.

 

OKULA DEVAM-DEVAMSIZLIK

 Okula gelmeyen öğrenci velimizin, en geç saat 09.00’a kadar okulu arayarak haber vermesi beklenmektedir. Haber vermeyen velimiz, öğrencimizin okula gelmediği ilk gününde okul tarafından aranmaktadır

 Devam ya da devamsızlık günlerini servis birimine ek olarak okul idaresine de bildirmeniz önemle rica olunur.

 Ayrıca velisinin yazılı ya da sözlü izni olmadan hiçbir öğrenci okula gelen başka bir kişiye teslim edilememektedir.

 

İLETİŞİM

 Okulumuzda öğrencilerimizin yaşları küçük olduğu için duyurulacak her türlü konu sizlere e-mail olarak ve iletişim defterlerine yazılı olarak gönderilir. Maillerinizi her gün kontrol etmeniz önemle rica olunur.

  Tiridi