ANAOKULU

ROMANYADA ERASMUS PROJESİ

Özel Yiğit Koleji öğretmenleri

“Doğada oyna ve Öğren” teması ile Romanya’ da

  Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Erasmus+ Ka210 “Play and Learn in Nature-Doğada Oyna ve Öğren” konulu projede uluslararası işbirliğini güçlendirmek, çevresel farkındalığı artırmak, okul öncesi dönemde öğrenmede yenilikçi yaklaşımları ve doğada öğrenme metotlarını geliştirmek amacı yürüttüğümüz Romanya-Türkiye-Bulgaristan ortaklığı ile devam eden projemizin ilk etabını Romanya hareketliliği ile tamamlamış bulunmaktayız.

  24-30 Nisan 2023 tarihleri arasında ev sahibi olan ülke Romanya ile yürütülen faaliyetlerin oldukça verimli geçtiği, doğada oyna ve öğren temasının işlendiği ve okul öncesi dönemde çocukların gelişimlerini hedefleyen çeşitli aktivitelerin yapıldığı keyifli bir program oldu.

  Proje ortağı olan ülkenin yaptıkları çalışmalarda kültürel paylaşımlara da vurgu yaptığı gözlemlenmiştir. Proje ile ilgili yürütülen faaliyetlerin öğrencilerin yaş gelişimsel düzeylerine uygun olmasının farklı eğitim yaklaşımlarını öğrenme açısından oldukça verimli olduğunu düşünmekteyiz. Ayrıca ev sahibi olan ülkenin güler yüzlü ve misafirperver oluşu bizleri çok memnun etmiştir.

 Yapılan bu projelerin öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin eğitiminde yeni yaklaşımlara ayak uydurmaları ve yeni eğitim metodlarını öğrenmeleri açısından oldukça verimli olduğunu düşünüyoruz.

ERAMUS PROJESİ YİĞİT KOLEJİNDE YENİDEN HAYAT BULDU

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, eğitimde yenilikçi yaklaşım ilkesi ile hareketliliğini sürdürdüğümüz Erasmus projemizin ikinci durağını İstanbul’ da gerçekleştirdik. Öğrencilerimiz ile birlikte projemiz olan “Doğada Oyna ve Öğren” temasına yönelik olarak birbirinden keyifli açık alan etkinliklerini misafirlerimize sunduk.

Türk gelenek ve göreneklerimize uygun bir şekilde misafirlerimizi ağırlayarak, Türk mutfağının eşsiz lezzetlerini misafirlerimize tattırdık. Türk tarihinin en önemli yapılarından olan Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Galata Kulesi, Yerebatan Sarnıcı, Beylerbeyi Sarayı gibi tarihimizin en önemli yapılarını misafirlerimize tanıttık. Workshop çalışmaları ile Türk Sanat tarihinden ebru sanatını ve cam yapımını uygulamalı olarak kıymetli misafirlerimize sunduk.

Projemizin üçüncü ve son durağı olan Bulgaristan hareketliliğini 24-30 Eylül 2023 tarihlerinde gerçekleştireceğiz.

 

    Tiridi